Když jsem byla naposledy v Itálii, bylo mi asi 16 let – rodinná dovolená v severní Itálii, nedaleko Ravenny, Moře i pláže byly špinavé, počasi nic moc. Myslím, že není divu, že jsem se do Itálie vracet nechtěla. Ovšem odsoudit celou zem na základě jedné cesty na sever? Raději ne.

Když jsem v únoru 2018 letěla z Berlína do Bari, čekala mě na letišti Karola Wojtyly má kamarádka Mariateresa, se kterou jsme bydlely během studia v Německu. Po půl roce jsme se rozhodly znovu potkat a tentokrát spolu podniknout cestu z Bari do Neapole se zastávkou v Pompejích a Amalfi.

neapol

V Bari jsme se moc nezdržely, proto jsme hned druhý den ujely do Neapole. Na obrázku asi nejkrásnější katedrála, kterou jsem do té doby viděla – Santa Maria Assunta.

neapol

Italové muzea umí. Národní archeologické muzeum (Museo Archelogico Nazionale) v Neapoli je toho důkazem. Za 17 euro na osobu to stojí. A to říká člověk, který se jinak muzeum vyhýbá obloukem. Najdete tu vše: mumie, vykopávky z Pompejí i sochy ze starověkého Říma, které znáte ze školy.

neapol

Že je Neapol nejšpinavější město. ve kterém jsem doteď byla, jsem jí po pár dnech odpustila.

amalfi

Nejkrásnější místo, kam jsme se vypravily – Amalfi. Jeďte ze Sorrenta autobusem, dlouhá cesta se vyplatí. Budete mít celou dobu na co koukat…

Amalfitana, tedy Amalfitánské pobřeží, je řazeno na seznam dědictví UNESCO. Není divu, že? Kousek od tu vede Sentiero degli Dei, Stezka bohů, která je velmi oblíbená pěšími turisty.

Jako za dávných časů. Jen v 21. století bych nechtěla každý den běhat ty schodu nahoru a dolů…

Těžko uvěřit, že máte za zády to, co před dvěma tisíci lety zabilo tolik lidí – Vesuv.

Svačinu, vodu a trpělivost s sebou. Málokterý koutk archeologického komplexu je bez lidí.

Na každém kroku stopa obyvatel Pompejí…. a za vámi stále Vesuv.

Těžko si představit, jak nádherně mohly Pompeje vypadat těsně před výbuchem Vesuvu.

pompeje

Každopádně okolí Pompejí je úchvatné.

A na co nezapomenu?

  • Není Itálie jako Itálie. Každý region má co nabídnout.
  • Nedat si v některé trattorii nějaké těstoviny? Hřích! Nedat si na pobtřeží Amalfi gelatto? Ještě větší hřích! A co takhle jednu pizza fritta? Nebo panzerotti? A mozzarella di bufala?
  • Musím přiznat, že sýry nemám příliš v lásce. Ovšem takový italský mozzarella bar…  ano, s jídlem už končím.
  • Neapol je sice nejšpinavější město, které asi někdy navštívíte, ale i tak si vás nakonec získá.

Líbily se vám fotky? Podpořte mě tak, že příště, až někam pojedete vy, rezervujete ubytování přes tento odkaz. Oceníte to také, získáte 15 €! 😉